2 Şubat 2014 Pazar

BEZE BY BY TUVALET EĞİTİMİ 20.AY   Aslında tuvalet eğitimi diye birşey yok bence.Doğal akışına bırakılması gereken süreç bu.
   Defne 15.aydan itibaren kaka diye söylüyordu.bazen canı isterse tuvalete yada lazımlığa yapıyordu.Bezini 20.ayda anlatarak çıkardım. İlk gün benim için çok zor,defne içinse çok eğlenceli:) geçti.sürekli tuvalete gitmek istedi. Bende çok sabırlı ve sakin olduğum için ikimizde çok kolay atlattık. ikinci gün daha iyiydi ama bu sefer de çişini tutuyordu, topluca lazımlığa yada tuvalete yapıyordu:) üçüncü günde herşey bitmişti,doğal akışında lazımlığına yapıyor. günler geçti ama çişini lazımlığa yaptıkdan sonra,azda olsa tuvalete girmektende vazgeçmiyor:).


  Tabi defne bu noktaya birdenbire gelmedi.bebekken başladık. nasıl mı?

  Defne,çok küçük bebekken bile altını değiştirirken anlattım,"öf pis kokuyor" gibi cümleler kurmadım.Hatta yüzümü bile buruşturmadım.Çünkü kakadan korkulmaması,onun çok pis bir şey olarak algılanmaması çok önemlidir.
   Bir yaşındayken,yürümeye başladığında benimle birlikte tuvalete girmesine izin verdim.Çünkü bebekler/çocuklar pek çok şeyi taklit yoluyla öğrenirler.

2 yorum:

  1. Maşallah size hep derim kızlar daha başka :) Ben daha hayal bile edemiyorum yaza inşallah

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. tşkler teyzesi, inş yaza hallolur. çünkü gerçekten çok büyük bir rahatlık bebek için:)

      Sil